WBI414U01 converts AC input current into a load-independent DC output signal of 4–20 mA. It adopts the electromagnetic isolation principle and RMS measurement method for real-time measurement of AC current (sine waveform) from a power grid or electrical circuit.
Advantages:
27,000 square meters of dust-free workshop
30 years of experience
6 years of application in high-speed railways
ISO, EMC, and ETC certified
Applications:
Current measurement
Automatic monitoring and control
Electrical signal detection and modulation
Data acquisition
Hot Tags: 24 Volts DC Power Supply Current Sensor, China, suppliers, factory, price, AC Current Transducer, Current Transdcuer, 0 10V Output AC Voltage Transducer, 10mV 1000V Input Voltage Transducer, True RMS Converter 4 20mA Output, Current Sensor Arduino
| Item | Specification |
|---|---|
| Rated input current AC | 0.5A, 1A, 2A…5A |
| Output signals | 4-20mA |
| Accuracy | 0.5% |
| Input Impedance (R) | approximate zero |
| Responding Time | 300ms |
| Linear measuring range | 0 - 1.2 times of rated input current |
| Over Load Capacity | 30 times of rated input current, 5s |
| Static current | 25mA |
| Power supply | +24V DC |
| Isolation Voltage (Input/Output) | ≥2500Vdc, for 1 minute |
| Thermal drift | 350ppm/°C |
| Ambient Temperature | -10°C ~ +50°C |
| Mounting | DIN Rail 35mm Mounting or screw mounting |
| Material of shell | ABS (According to UL94V-0) |
| Protection of shell | IP20 |
| Shell type | without aperture |
| MTBF | >50000h |
| Weight | 120g |








