WBI342U01-S (High Accuracy DC Current Sensor) converts DC input current into a load-independent DC output signal of 0–5V or 0–10V.
The High Accuracy DC Current Sensor adopts the electromagnetic isolation principle for real-time measurement of DC current from a power grid or electrical circuit.
The High Accuracy DC Current Sensor provides total galvanic isolation between the input and output. It features high accuracy, low temperature drift, and a wide operating temperature range.
New equipment


Our certifications




Application industry






Hot Tags: High Accuracy Current Sensor DC, China, suppliers, factory, price, DC Current Transducer, with Analog Output, DC Current Sensor, DC Current Transducer 4 20mA Output, Signal Converter, 0 10V Output
| Item | Specification |
|---|---|
| Rated input current AC | 1mA, 5mA,29mA…5A DC |
| Output signals | 0-5V DC;0-10V DC |
| Accuracy | 0.2% |
| Input Impedance (R) | approximate zero |
| Responding Time | 150ms |
| Linear measuring range | 0 - 1.2 times of rated input current |
| Over Load Capacity | 30 times of rated input current, 5s |
| Frequency range | 25Hz~5KHz |
| Output impedance | 6V |
| Static current | 10mA |
| Power supply | +12V,+15V,+24V DC |
| Isolation Voltage (Input/Output) | ≥2500Vdc, for 1 minute |
| Thermal drift | 100ppm/°C |
| Ambient Temperature | -10°C ~ +50°C |
| Mounting | DIN Rail 35mm Mounting or screw mounting |
| Material of shell | ABS (According to UL94V-0) |
| Protection of shell | IP20 |
| Shell type | without aperture |
| MTBF | >50000h |
| Weight | 90g |







