WBV414M01 (10V–1000V Input AC Voltage Sensor, Max. 1000V) adopts a special isolation module for real-time measurement of AC voltage from the power grid or electrical circuits. It converts AC input voltage into a DC output current of 4(0)–20 mA.
Advantages:
●Total galvanic isolation between input and output
●High precision
●High isolation
●Wide frequency response
●Low drift
●Low power consumption
●Wide operating temperature range
●Strong anti-interference capability
●Wide power supply range
Applications:
●Intelligent low-voltage power distribution systems
●DC power panels and box-type substations
●Temperature and fire monitoring for transformers, and fire monitoring for cables
●Fiber optic temperature measurement systems for high-voltage switchgear
●Transformer contact monitoring
Hot Tags: 10V-1000V Input AC Voltage Sensor(Max. 1000V), China, suppliers, factory, price, 0 10V Output AC Voltage Sensor, 10V 500V Input Electrical Isolation Transducer, Voltage Transducer 60V, 3 Phase AC Voltage Transducer, High Accuracy AC Voltage Transducer, Voltage Sensor 60V
| Item | Specification |
|---|---|
| Rated input voltage | 10V, 50V, 100V, 200V, 500V, 800V, 1000V AC |
| Output signals | 0-20mA, 4-20mA DC |
| Accuracy | 0.2% |
| Input Impedance (R) | approximate zero |
| Responding Time | 300ms |
| Linear measuring range | 0 - 1.2 times of rated input voltage |
| Over Load Capacity | 30 times of rated input voltage, 5s |
| Frequency range | 25Hz~5kHz |
| Static current | 6mA |
| Power supply | 9-36V DC |
| Isolation Voltage (Input/Output) | ≥2500V DC, for 1 minute |
| Output Ripple | 10mV |
| Thermal drift | 350ppm/°C |
| Ambient Temperature | -25℃~+70℃ |
| Mounting | DIN Rail 35mm Mounting or screw mounting |
| Material of shell | ABS (According to UL94V-0) |
| Shell type | without aperture |
| MTBF | >50000h |
| Weight | 100g |








