WBI412S01 (0–5V Output AC Current Sensor Module) converts AC input current into a load-independent DC output of 0–5 V (or 0–10 V, 1–5 V).
The 0–5V Output AC Current Sensor Module adopts the principle of electromagnetic isolation for real-time measurement of AC current from the power grid or electrical circuits.
The 0–5V Output AC Current Sensor Module offers advantages such as full galvanic isolation between input and output, high accuracy, low temperature drift, and a wide operating temperature range.
Weibo Electronic has developed a three-phase comprehensive power monitoring module, a multi-circuit DIN-rail energy meter, and a leakage current sensor. These are used for monitoring power equipment in equipment rooms, including air conditioning systems, communication power protection systems, and battery monitoring and management systems.
A series of dedicated power isolation sensors, such as Hall effect sensors, AC transmitter sensors, and battery internal resistance sensors, are designed with high reliability, high precision, high isolation, wide frequency response, and a wide temperature range. These products also feature enhanced EMC performance and lightning protection, along with low power consumption, ensuring the reliable operation of telecommunication systems.
Applications:
* Communication industry applications
* Power environment remote monitoring systems
* Base station equipment room energy consumption monitoring systems
* Communication power supplies and UPS systems
* Battery monitoring and management systems
| Item | Specification |
|---|---|
| Rated input current AC | 0.5A, 1A, 2A…5A AC |
| Output signals | 0-5(10)V DC |
| Accuracy | 0.5% |
| Input Impedance (R) | approximate zero |
| Responding Time | 300ms |
| Linear measuring range | 0 - 1.2 times of rated input current |
| Over Load Capacity | 30 times of rated input current, 5s |
| Frequency range | 25Hz~5kHz |
| Output impedance | 5mA |
| Static current | 3mA |
| Power supply | +12V, +24V DC |
| Isolation Voltage (Input/Output) | ≥2500Vdc, for 1 minute |
| Output Ripple | <6mV |
| Thermal drift | 150ppm/°C |
| Ambient Temperature | -10℃~+50℃ |
| Mounting | DIN Rail 35mm Mounting or screw mounting |
| Material of shell | ABS (According to UL94V-0) |
| Protection of shell | IP20 |
| MTBF | >50000h |
| Weight | 120g |
Hot Tags: 0-5V Output AC Current Sensor module, China, suppliers, factory, price, True RMS Analog Output Current Transducer, Current Transdcuer, 4 20mA Output AC Current Transducer, Non Invasive AC Voltage Sensor, Current Sensor Arduino, Current Monitoring Sensor For Industrial Control









