WBI414F31 (AC Current Sensor, 4–20mA / 0–20mA Output) converts AC input current into a load-independent DC output signal of 4–20 mA. The AC Current Sensor adopts the principle of electromagnetic isolation for real-time measurement of AC current from the power grid or electrical circuits.
The AC Current Sensor offers advantages such as full galvanic isolation between input, output, and auxiliary power, high accuracy, low temperature drift, and a wide operating temperature range.
Advantages:
* 27,000 square meters of dust-free workshop
* 30 years of experience
* 6 years of application in high-speed railways
* ISO, EMC, and ETC certified
Applications:
* Current measurement
* Automatic monitoring and control
* Electrical signal detection and modulation
* Data acquisition
Pictures of Company




Hot Tags: AC Current Sensor 4-20mA 0-20mA Output, China, suppliers, factory, price, 10A Anti interference Active Current Sensor, AC Current Sensor, Current Transducer 2A, Current Transdcuer, Current Sensing Monitoring Instrument, 0 10V Output AC Voltage Transducer
| Item | Specification |
|---|---|
| Input | AC 0-50A … 0-500A |
| Output | DC (0)4-20mA |
| Accuracy | 0.5% |
| Auxiliary Power | +12V/+15V/+24V DC |
| Responding Time | 300ms |
| Output Voltage (Load) | 6V |
| Drifting by Temperature | 3.5×10⁻⁴/℃ (4-20mA) |
| Ambient Temperature | -10℃~+50℃ |
| Mounting | DIN rail 35mm mount and screw mount |







