WBL551F47 (Micro-Current Measurement Detection Leakage Current Sensor) uses the phase-difference magnetic modulation principle to measure DC leakage current in the grid in real time. It converts the measured milliamp current signal into a standard tracking voltage (Ug) output. The sensor features high precision, high isolation, low drift, low power consumption, and a wide operating temperature range. This product is suitable for insulation resistance detection in DC grids and can also be used for small current detection.
| Item | Specification |
|---|---|
| Input | DC ±20mA, ±50mA, ±100mA, ±200mA, ±300mA |
| Output | DC ±5V |
| Accuracy | 1% |
| Working Voltage | ±12V~±15V |
| Operating Temperature | 0℃~50℃ |
| Weight | <120g |
| Aperture | Φ20 mm |
Hot Tags: Micro-current Measurement Detection Leakage Current Sensor , China, suppliers, factory, price, 10mA Input Current Leakage Sensor, Low Power Consumption Leakage Current Transducer







