WBV414H29 (Arduino Voltage Sensor 60V) uses a special isolation module to measure the AC voltage in the power grid and circuit in real time, and converts it into a DC current (Iz) output of 4 mA ~ 20 mA or 0 mA ~ 20 mA as a standard signal.
Our company

Mianyang Weibo Electronic Co., Ltd. is a high-tech enterprise established in 2000. The company is engaged in the R&D, manufacturing, and supply of electrical sensors/transducers.
The company is located in Mianyang City, China. Over the years, the company has paid great attention to building its R&D capabilities and independent innovation capacity, and is determined to reach new heights in measurement and control technology.
Packing & Payment
Packing Details: Carton Packing;
Delivery Details: 4-7 workdays after payment.

Hot Tags: Arduino Voltage Sensor 60V, China, suppliers, factory, price, 0 10V Output AC Voltage Sensor, Voltage Sensor 60V, 3 Phase AC Voltage Transducer, High Accuracy AC Voltage Transducer, 10V 500V Input Electrical Isolation Transducer, Voltage Transducer 60V
| Item | Specification |
|---|---|
| Input | AC 10V, 50V, 100V, 500V |
| Output | DC 4-20mA |
| Accuracy level | 0.2% |
| Linear range | 0% to 120% nominal input |
| Frequency response | 25Hz ~ 5kHz |
| Response time | 200ms |
| Input impedance | When the measured voltage Ux≥10V, Ri=Ux×1kΩ/V |
| Overload capability | 2 times the nominal input voltage for 1s |
| Load capacity | 6mA |
| Power supply | AC/DC 85V-265V |
| Isolation withstand voltage | Input and output: DC>2500V, 1min Power supply and input: DC>2500V, 1min Power supply and output: DC>2500V, 1min |
| Output ripple | ≤10mV (effective value) |
| Ambient temperature | -25°C ~ +70°C |
| Temperature drift | 350 × 10⁻⁶ / °C |
| Electromagnetic compatibility standards | EN61326:2006 |
| Safety standards | EN60100:2001 |







