WBV344U01-S (4–20mA Output DC Voltage Sensor) converts pure DC input voltage into a load-independent DC output signal of 0–20 mA or 4–20 mA. The 4–20mA Output DC Voltage Sensor adopts a modulation-demodulation isolation principle and an average measurement method for real-time measurement of DC voltage from the power grid or electrical circuits.
The 4–20mA Output DC Voltage Sensor offers advantages such as full galvanic isolation between input and output, high accuracy, low temperature drift, and a wide operating temperature range.
Advantages
●Total galvanic isolation between input and output
●High accuracy
●Low temperature drift
●Wide operating temperature range
Our company
The company's main products include electrical isolation transducers and industrial automatic detection equipment. Its products and solutions are widely used in rail transit monitoring, communications, electric power, new energy, automotive electronics, and other fields, serving more than 7,100 customers both domestically and internationally.
Delivery & Payment
●Packing Details: Carton packaging
●Delivery Details: 3–30 days after payment
Payment Terms:
●T/T, Alipay

Hot Tags: 4 to 20mA Output DC Voltage Sensor, China, suppliers, factory, price, DC 0 1000V Output 4 20MA Voltage Transducer, 3 Phase 3 Wire, DC Voltage Transducer 4 20mA Analog Output, 0 10V Output DC Voltage Transducer, DC Voltage Sensor, DC Voltage Transducer With Analog Output
Key Technical Data
| Item | Specification |
|---|---|
| Rated input voltage | 10mV, 50mV, 75mV, 5V, 50V, 75V, 150V, 200V, 300V, 400V, 500V, 750V, 1000V DC |
| Output signals | 0-20mA, 4-20mA DC |
| Accuracy | 0.2% |
| Input Impedance (R) | approximate zero |
| Responding Time | 200ms |
| Linear measuring range | 0 - 1.2 times of rated input voltage |
| Over Load Capacity | 30 times of rated input voltage, 5s |
| Static current | 20mA |
| Power supply | +12V, 24V DC |
| Isolation Voltage (Input/Output) | ≥2500V DC, for 1 minute |
| Thermal drift | 200ppm/°C |
| Ambient Temperature | -25℃~+70℃ |
| Mounting | DIN Rail 35mm Mounting or screw mounting |
| Material of shell | ABS (According to UL94V-0) |
| Protection of shell | IP20 |
| Protection class |
Surge: 2kV; Electrostatic discharge: 6kV/8kV; Electrical fast transient burst: 2kV |
| MTBF | >50000h |
| Weight | 90g |








